| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $208M | $411M | $215M | -49.5% | -3.3% |
| Op. Income | -$600.0K | $48M | -$4M | -101.3% | 82.9% |
| Gross Margin | 16.7% | 20.7% | 15.8% | -4.1pp | 0.9pp |
| Net Margin | 17.5% | -5.3% | -3.7% | 22.8pp | 21.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.96 | $-0.53 | $-0.31 | 281.1% | 409.7% |
| Free Cash Flow | -$58M | $118M | -$22M | -149.0% | -158.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $208M |
| Cost of Revenue | $173M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $208M |
| OPERATING INCOME | -$600.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | -$43M |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $36M |
| D&A | $24M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $36M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$600.0K |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$80M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | -$19M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$56M |
| Net Debt Issuance | -$103M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$113M |
| FREE CASH FLOW | -$58M |
| Net Change in Cash | -$192M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $96M |
| Inventory | $340M |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $532M |
| PP&E (Net) | $817M |
| Goodwill | $103M |
| Intangible Assets | $120M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $160M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $97M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $246M |
| Long-Term Debt | $716M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $62M |
| Other Non-Current Liabilities | $172M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $950M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $410M |
| Retained Earnings | $226M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$91M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $537M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $537M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $721M |
| Net Debt | $663M |