| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $352M | $249M | $332M | 41.3% | 6.3% |
| Op. Income | $28M | $6M | $20M | 365.0% | 36.8% |
| Gross Margin | 19.9% | 15.4% | 18.1% | 4.5pp | 1.8pp |
| Net Margin | -0.1% | -3.0% | 0.7% | 2.9pp | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.14 | $0.07 | 94.6% | -110.7% |
| Free Cash Flow | -$18M | -$56M | -$29M | 68.3% | 38.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $352M |
| Cost of Revenue | $282M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $300.0K |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $325M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | -$300.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$300.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$400.0K |
| D&A | $24M |
| EBIT | $26M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$300.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $29M |
| Change in Working Capital | -$31M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | -$116M |
| Common Stock Repurchased | -$300.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$600.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $118M |
| FREE CASH FLOW | -$18M |
| Net Change in Cash | $100M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $146M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $202M |
| Inventory | $301M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $685M |
| PP&E (Net) | $775M |
| Goodwill | $57M |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $46M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $157M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $113M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $219M |
| Long-Term Debt | $832M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $59M |
| Other Non-Current Liabilities | $145M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $403M |
| Retained Earnings | $220M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$106M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $510M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $510M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $832M |
| Net Debt | $686M |