| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $332M | -$210M | $421M | 258.0% | -21.3% |
| Op. Income | $20M | -$54M | $54M | 138.1% | -62.5% |
| Gross Margin | 18.1% | 32.7% | 23.7% | -14.6pp | -5.7pp |
| Net Margin | 0.7% | 42.3% | 7.7% | -41.6pp | -6.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $-2.26 | $0.94 | 103.1% | -92.6% |
| Free Cash Flow | -$29M | -$45M | -$35M | 36.3% | 18.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $332M |
| Cost of Revenue | $272M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $311M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $300.0K |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$6M |
| NET INCOME | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $332M |
| Cost of Revenue | $272M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $311M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $300.0K |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$6M |
| NET INCOME | $2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $40M |
| Change in Working Capital | -$59M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$28M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | $69M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $63M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$700.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $200M |
| Inventory | $308M |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $585M |
| PP&E (Net) | $814M |
| Goodwill | $58M |
| Intangible Assets | $48M |
| Long-Term Investments | $33M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $154M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $100M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $197M |
| Long-Term Debt | $1.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $58M |
| Other Non-Current Liabilities | $145M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4B |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $140M |
| Retained Earnings | $270M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | -$116M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $288M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $288M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | $985M |