| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $857M | — | $661M | — | 29.8% |
| Op. Income | $144M | — | $119M | — | 20.9% |
| Gross Margin | 24.7% | — | 26.2% | — | -1.5pp |
| Net Margin | 9.3% | — | 8.3% | — | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $2.43 | — | $1.69 | — | 43.8% |
| Free Cash Flow | $71M | — | $59M | — | 19.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $857M |
| Cost of Revenue | $645M |
| GROSS PROFIT | $212M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $713M |
| OPERATING INCOME | $144M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $55M |
| Other Income/Expenses | -$64M |
| INCOME BEFORE TAX | $80M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $135M |
| EBITDA | $175M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $857M |
| Cost of Revenue | $645M |
| GROSS PROFIT | $212M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $713M |
| OPERATING INCOME | $144M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $55M |
| Other Income/Expenses | -$64M |
| INCOME BEFORE TAX | $80M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $40M |
| EBIT | $135M |
| EBITDA | $175M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $80M |
| Depreciation & Amortization | $41M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$300.0K |
| Other Non-Cash Items | $43M |
| Change in Working Capital | -$48M |
| OPERATING CASH FLOW | $119M |
| Capital Expenditure | -$48M |
| Acquisitions (Net) | -$8M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$300.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$56M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$59M |
| FREE CASH FLOW | $71M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $207M |
| Inventory | $128M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $366M |
| PP&E (Net) | $397M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $454M |
| TOTAL ASSETS | $820M |
| Account Payables | $105M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $165M |
| Long-Term Debt | $603M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $44M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $660M |
| TOTAL LIABILITIES | $825M |
| Common Stock | $400.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$55M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $54M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $820M |
| Total Debt | $607M |
| Net Debt | $595M |