| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $186M | $187M | $205M | -0.7% | -9.2% |
| Op. Income | $4M | -$15M | -$10M | 124.9% | 138.4% |
| Gross Margin | 68.1% | 57.7% | 64.1% | 10.4pp | 4.0pp |
| Net Margin | -6.9% | -17.3% | -13.5% | 10.4pp | 6.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.74 | $-1.88 | $-1.64 | 60.6% | 54.9% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$9M | -$13M | 1.4% | 26.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $186M |
| Cost of Revenue | $59M |
| GROSS PROFIT | $127M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $93M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $105M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $123M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $372.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $574.0K |
| Deferred Income Tax | $308.0K |
| Other Non-Cash Items | $428.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $16.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $55M |
| NET CASH FROM FINANCING | $53M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $97M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $147M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $37M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $281M |
| PP&E (Net) | $229M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $527M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $825M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $103M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $130M |
| Long-Term Debt | $720M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $191M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $360M |
| Retained Earnings | -$350M |
| Treasury Stock | -$47M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $846M |
| Net Debt | $749M |