| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.0B | $2.1B | $2.2B | -4.0% | -9.6% |
| Op. Income | $156M | $172M | $252M | -9.6% | -38.2% |
| Gross Margin | 16.2% | 16.4% | 19.2% | -0.2pp | -3.1pp |
| Net Margin | 5.2% | 5.7% | 8.3% | -0.5pp | -3.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.90 | $1.02 | $1.56 | -11.8% | -42.3% |
| Free Cash Flow | $270M | $116M | $243M | 133.4% | 11.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $167M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $167M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $156M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $104M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104M |
| D&A | $72M |
| EBIT | $146M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0B |
| Cost of Revenue | $1.7B |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $167M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $167M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $156M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $104M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $104M |
| D&A | $72M |
| EBIT | $146M |
| EBITDA | $218M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $104M |
| Depreciation & Amortization | $72M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$11M |
| Other Non-Cash Items | $865.0K |
| Change in Working Capital | $177M |
| OPERATING CASH FLOW | $352M |
| Capital Expenditure | -$81M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$587.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$82M |
| Net Debt Issuance | -$37M |
| Common Stock Repurchased | -$54M |
| Common Dividends Paid | -$21M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$111M |
| FREE CASH FLOW | $270M |
| Net Change in Cash | $159M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $858M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.2B |
| Inventory | $972M |
| Other Current Assets | $304M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.3B |
| PP&E (Net) | $2.6B |
| Goodwill | $386M |
| Intangible Assets | $235M |
| Long-Term Investments | $30M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $297M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $6.8B |
| Account Payables | $351M |
| Short-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $835M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $277M |
| Other Non-Current Liabilities | $255M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $407M |
| Retained Earnings | $4.5B |
| Treasury Stock | -$527M |
| Accum. Other Comp. Income | -$86M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.3B |
| Minority Interest | $248.0K |
| TOTAL EQUITY | $4.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.8B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $332M |