| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.4B | $2.5B | $2.0B | -4.3% | 18.5% |
| Op. Income | $354M | $420M | $207M | -15.7% | 71.1% |
| Gross Margin | 21.1% | 22.2% | 16.9% | -1.1pp | 4.2pp |
| Net Margin | 12.0% | 12.4% | 7.5% | -0.4pp | 4.5pp |
| EPS (Diluted) | $2.40 | $2.54 | $1.24 | -5.5% | 93.5% |
| Free Cash Flow | $303M | $85M | $77M | 258.1% | 291.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.4B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $508M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $154M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $154M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $354M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $339M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $289M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $289M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $289M |
| D&A | $49M |
| EBIT | $353M |
| EBITDA | $402M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.4B |
| Cost of Revenue | $1.9B |
| GROSS PROFIT | $508M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $154M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $154M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $354M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $339M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $289M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $289M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $289M |
| D&A | $49M |
| EBIT | $353M |
| EBITDA | $402M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $289M |
| Depreciation & Amortization | $49M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $22M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $88M |
| OPERATING CASH FLOW | $459M |
| Capital Expenditure | -$156M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$330.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$156M |
| Net Debt Issuance | $400.0K |
| Common Stock Repurchased | -$106M |
| Common Dividends Paid | -$17M |
| Other Financing Activities | -$37M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$159M |
| FREE CASH FLOW | $303M |
| Net Change in Cash | $143M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $673M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.4B |
| Inventory | $1.2B |
| Other Current Assets | $60.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.4B |
| PP&E (Net) | $1.9B |
| Goodwill | $249M |
| Intangible Assets | $258M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $378M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $6.2B |
| Account Payables | $428M |
| Short-Term Debt | $389M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $250M |
| Other Non-Current Liabilities | $230M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.0B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $383M |
| Retained Earnings | $3.3B |
| Treasury Stock | -$296M |
| Accum. Other Comp. Income | -$114M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.3B |
| Minority Interest | $232.0K |
| TOTAL EQUITY | $3.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.2B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $829M |