| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.0B | $2.2B | $2.0B | -9.4% | 0.5% |
| Op. Income | $245M | $352M | $266M | -30.2% | -7.7% |
| Gross Margin | 19.6% | 22.8% | 19.6% | -3.2pp | 0.0pp |
| Net Margin | 8.9% | 11.8% | 19.1% | -2.8pp | -10.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.51 | $2.20 | $3.12 | -31.4% | -51.6% |
| Free Cash Flow | $30M | $239M | -$93M | -87.3% | 132.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $396M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $151M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $245M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $235M |
| Income Tax Expense | $56M |
| Net Income from Continuing Ops | $180M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $180M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $180M |
| D&A | $51M |
| EBIT | $245M |
| EBITDA | $297M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.0B |
| Cost of Revenue | $1.6B |
| GROSS PROFIT | $396M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $151M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $151M |
| Cost & Expenses | $1.8B |
| OPERATING INCOME | $245M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | $235M |
| Income Tax Expense | $56M |
| Net Income from Continuing Ops | $180M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $180M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $180M |
| D&A | $51M |
| EBIT | $245M |
| EBITDA | $297M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $180M |
| Depreciation & Amortization | $51M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | -$58M |
| OPERATING CASH FLOW | $187M |
| Capital Expenditure | -$156M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $555.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$157M |
| Net Debt Issuance | $17M |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | -$27.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $604M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.3B |
| Inventory | $1.1B |
| Other Current Assets | $266M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.3B |
| PP&E (Net) | $2.2B |
| Goodwill | $279M |
| Intangible Assets | $249M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $520M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $6.5B |
| Account Payables | $423M |
| Short-Term Debt | $265M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $303M |
| Other Non-Current Liabilities | $232M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $374M |
| Retained Earnings | $3.7B |
| Treasury Stock | -$334M |
| Accum. Other Comp. Income | $24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.8B |
| Minority Interest | $232.0K |
| TOTAL EQUITY | $3.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.5B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $761M |