| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | $43M | — | 10.9% | — |
| Op. Income | $47M | $16M | — | 195.3% | — |
| Gross Margin | 42.1% | 69.4% | — | -27.3pp | — |
| Net Margin | 82.9% | 25.9% | — | 57.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.13 | $0.04 | — | 236.8% | — |
| Free Cash Flow | -$39M | -$144M | — | 72.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$33M |
| Operating Expenses | -$27M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $786.0K |
| Interest Expense | $400.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$33M |
| Operating Expenses | -$27M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $786.0K |
| Interest Expense | $400.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $63M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | -$95M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$18M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $60M |
| FREE CASH FLOW | -$39M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $123M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $250M |
| PP&E (Net) | $245M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $119M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $427M |
| TOTAL ASSETS | $677M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $10M |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $45M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $313.0K |
| Additional Paid-In Capital | $697M |
| Retained Earnings | -$97M |
| Treasury Stock | -$6.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $601M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $601M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $677M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$68M |