| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | $1.1B | $971M | 5.8% | 16.3% |
| Op. Income | $99M | $82M | $91M | 19.5% | 8.4% |
| Gross Margin | 40.0% | 39.0% | 41.2% | 1.1pp | -1.2pp |
| Net Margin | 8.1% | 2.8% | 5.9% | 5.3pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.20 | $0.39 | 210.0% | 59.0% |
| Free Cash Flow | $173M | -$17M | -$38M | 1134.1% | 549.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $677M |
| GROSS PROFIT | $452M |
| R&D Expenses | $166M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $188M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $354M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | -$21M |
| Net Income from Continuing Ops | $91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91M |
| D&A | $37M |
| EBIT | $95M |
| EBITDA | $131M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $677M |
| GROSS PROFIT | $452M |
| R&D Expenses | $166M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $188M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $354M |
| Cost & Expenses | $1.0B |
| OPERATING INCOME | $99M |
| Interest Income | $15M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$28M |
| INCOME BEFORE TAX | $71M |
| Income Tax Expense | -$21M |
| Net Income from Continuing Ops | $91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91M |
| D&A | $37M |
| EBIT | $95M |
| EBITDA | $131M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $91M |
| Depreciation & Amortization | $37M |
| Stock-Based Compensation | $35M |
| Deferred Income Tax | $49M |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | $195M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | -$288.0K |
| Purchases of Investments | -$133M |
| Sales/Maturities of Investments | $57M |
| Other Investing Activities | $288.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$98M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$193M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$876.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$197M |
| FREE CASH FLOW | $173M |
| Net Change in Cash | -$107M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $105M |
| Net Receivables | $1.2B |
| Inventory | $1.1B |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.6B |
| PP&E (Net) | $315M |
| Goodwill | $445M |
| Intangible Assets | $206M |
| Long-Term Investments | $134M |
| Tax Assets | $809M |
| Other Non-Current Assets | $116M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $5.6B |
| Account Payables | $318M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $154M |
| Other Current Liabilities | $222M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $932M |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $74M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $122M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.8B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $6.3B |
| Retained Earnings | -$3.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$38M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.6B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $647M |