| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | $62M | $67M | 2.8% | -5.0% |
| Op. Income | $4M | $3M | $9M | 22.4% | -57.6% |
| Gross Margin | 48.8% | 47.6% | 33.2% | 1.2pp | 15.6pp |
| Net Margin | 5.7% | 4.5% | 16.1% | 1.2pp | -10.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.06 | $0.22 | 31.8% | -67.0% |
| Free Cash Flow | $11M | $9M | $6M | 14.8% | 66.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $95.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $176.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $60M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $95.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $176.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $176.0K |
| Stock-Based Compensation | $465.0K |
| Deferred Income Tax | -$450.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$102.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$40M |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$393.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $295.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$98.0K |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $16M |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $209M |
| Long-Term Investments | $93M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$294M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $273M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $57M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$96M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$29M |