| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.8B | $2.7B | $2.7B | 3.7% | 5.1% |
| Op. Income | -$20M | -$10M | $16M | -101.7% | -224.7% |
| Gross Margin | 28.2% | 28.5% | 28.1% | -0.3pp | 0.1pp |
| Net Margin | 1.2% | -1.3% | 0.2% | 2.5pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.08 | $0.01 | 196.2% | 452.4% |
| Free Cash Flow | $66M | $48M | $42M | 39.4% | 57.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.8B |
| Cost of Revenue | $2.0B |
| GROSS PROFIT | $803M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $194M |
| General & Administrative | $628M |
| SG&A Expenses | $822M |
| Other Expenses | -$8M |
| Operating Expenses | $822M |
| Cost & Expenses | $2.9B |
| OPERATING INCOME | -$20M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $947.0K |
| Other Income/Expenses | $59M |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $60M |
| Deferred Income Tax | -$88M |
| Other Non-Cash Items | $70M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $99M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | $18M |
| Purchases of Investments | -$2.3B |
| Sales/Maturities of Investments | $2.3B |
| Other Investing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$50M |
| Net Debt Issuance | -$35.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $61M |
| NET CASH FROM FINANCING | $83M |
| FREE CASH FLOW | $66M |
| Net Change in Cash | $133M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $602M |
| Short-Term Investments | $532M |
| Net Receivables | $154M |
| Inventory | $719M |
| Other Current Assets | $97M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $996M |
| Goodwill | $39M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $1.1B |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $566M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $2.5B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$406.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $510M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $510M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $528M |
| Net Debt | -$74M |