| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.9B | $2.9B | — | -0.7% | — |
| Op. Income | $32M | $65M | — | -50.4% | — |
| Gross Margin | 29.5% | 29.7% | — | -0.2pp | — |
| Net Margin | 10.5% | 2.3% | — | 8.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.68 | $0.15 | — | 353.3% | — |
| Free Cash Flow | $91M | $53M | — | 73.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.9B |
| Cost of Revenue | $2.0B |
| GROSS PROFIT | $844M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $191M |
| General & Administrative | $621M |
| SG&A Expenses | $812M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $812M |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | -$253M |
| Net Income from Continuing Ops | $299M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $299M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $299M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.9B |
| Cost of Revenue | $2.0B |
| GROSS PROFIT | $844M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $191M |
| General & Administrative | $621M |
| SG&A Expenses | $812M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $812M |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | -$253M |
| Net Income from Continuing Ops | $299M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $299M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $299M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $299M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $82M |
| Deferred Income Tax | -$276M |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $123M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$273.0K |
| Common Stock Repurchased | -$532M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$535M |
| FREE CASH FLOW | $91M |
| Net Change in Cash | -$440M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $694M |
| Short-Term Investments | $490.0K |
| Net Receivables | $201M |
| Inventory | $803M |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $991M |
| Goodwill | $39M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $276M |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $1.2B |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $561M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $347.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $487M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $487M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $517M |
| Net Debt | -$177M |