| Metric | FY 2018 | Prior Q | FY 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | — | — | — |
| Op. Income | $842.5K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 49.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | 6.3% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.03 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $180.1K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $842.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $110.0K |
| Other Income/Expenses | -$25.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $817.1K |
| Income Tax Expense | $58.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $759.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $759.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $759.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $842.5K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $842.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $110.0K |
| Other Income/Expenses | -$25.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $817.1K |
| Income Tax Expense | $58.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $759.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $759.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $759.0K |
| D&A | $2M |
| EBIT | $842.5K |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $759.0K |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $573.1K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $604.2K |
| Capital Expenditure | -$424.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $180.1K |
| Net Change in Cash | $307.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $546.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $672.5K |
| Inventory | $319.5K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $592.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $896.8K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $869.4K |
| Retained Earnings | -$106.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $580.4K |
| Other Equity | $378.7K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $8M |