| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | $37M | $33M | 0.4% | 11.7% |
| Op. Income | $6M | $9M | $8M | -31.1% | -20.7% |
| Gross Margin | 60.6% | 69.7% | 71.3% | -9.1pp | -10.8pp |
| Net Margin | 13.6% | 19.3% | 19.1% | -5.7pp | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.05 | $1.48 | $1.33 | -29.1% | -21.1% |
| Free Cash Flow | $5M | $8M | $7M | -30.7% | -22.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $388.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $31M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $662.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $388.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $31M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $31M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $662.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $662.0K |
| Stock-Based Compensation | $305.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$467.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | $31M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$65M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $70M |
| Short-Term Investments | $551M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $621M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $80M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $59M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $53.0K |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | $239M |
| Treasury Stock | -$16M |
| Accum. Other Comp. Income | -$70M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $201M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $201M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $90M |
| Net Debt | $20M |