| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $213M | — | $172M | — | 24.0% |
| Op. Income | -$45M | — | -$36M | — | -25.4% |
| Gross Margin | 31.7% | — | 26.2% | — | 5.6pp |
| Net Margin | -23.0% | — | -21.9% | — | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.74 | — | $-0.56 | — | -32.1% |
| Free Cash Flow | $40M | — | $30M | — | 31.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $213M |
| Cost of Revenue | $146M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $39M |
| Selling & Marketing | $51M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $634.0K |
| Operating Expenses | $116M |
| Cost & Expenses | $261M |
| OPERATING INCOME | -$45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $29.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$49M |
| D&A | $68M |
| EBIT | -$45M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$49M |
| Depreciation & Amortization | $68M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$73M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$88M |
| Net Debt Issuance | -$500.0K |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $552.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $107M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $165M |
| TOTAL ASSETS | $196M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $549.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $211M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $212M |
| TOTAL LIABILITIES | $282M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $63M |
| Retained Earnings | -$149M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $50.0K |
| Other Equity | $207M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$86M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$86M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $196M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$2M |