| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $172M | — | $149M | — | 15.5% |
| Op. Income | -$36M | — | -$24M | — | -53.0% |
| Gross Margin | 26.2% | — | 23.3% | — | 2.9pp |
| Net Margin | -21.9% | — | -17.4% | — | -4.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.56 | — | $-0.40 | — | -40.0% |
| Free Cash Flow | $30M | — | $51M | — | -41.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $45M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $205M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$38M |
| Income Tax Expense | -$200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $62M |
| EBIT | -$34M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $62M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $33M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$14M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$43M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $750.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | -$36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $86M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $152M |
| TOTAL ASSETS | $196M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue NC | $186M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $37.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $208M |
| TOTAL LIABILITIES | $248M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $48M |
| Retained Earnings | -$100M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $182M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$52M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$52M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $196M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$14M |