| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.6B | — | $2.5B | — | 2.7% |
| Op. Income | $445M | — | $413M | — | 7.8% |
| Gross Margin | 44.7% | — | 43.7% | — | 1.0pp |
| Net Margin | 10.5% | — | 9.7% | — | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.94 | — | $0.85 | — | 10.6% |
| Free Cash Flow | $365M | — | $266M | — | 37.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $338M |
| General & Administrative | $375M |
| SG&A Expenses | $713M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $713M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $445M |
| Interest Income | $597.0K |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | $418M |
| Income Tax Expense | $148M |
| Net Income from Continuing Ops | $271M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.0K |
| NET INCOME | $271M |
| Net Income Deductions | $17.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $271M |
| D&A | $72M |
| EBIT | $446M |
| EBITDA | $518M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.6B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $338M |
| General & Administrative | $375M |
| SG&A Expenses | $713M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $713M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $445M |
| Interest Income | $597.0K |
| Interest Expense | $28M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | $418M |
| Income Tax Expense | $148M |
| Net Income from Continuing Ops | $271M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.0K |
| NET INCOME | $271M |
| Net Income Deductions | $17.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $271M |
| D&A | $72M |
| EBIT | $446M |
| EBITDA | $518M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $271M |
| Depreciation & Amortization | $72M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $39M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $24M |
| OPERATING CASH FLOW | $428M |
| Capital Expenditure | -$64M |
| Acquisitions (Net) | -$126M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$180M |
| Net Debt Issuance | -$477M |
| Common Stock Repurchased | -$100.0K |
| Common Dividends Paid | -$44M |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$504M |
| FREE CASH FLOW | $365M |
| Net Change in Cash | -$258M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $189M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $231M |
| Inventory | $195M |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $649M |
| PP&E (Net) | $468M |
| Goodwill | $857M |
| Intangible Assets | $872M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $88M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $206M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $447M |
| Long-Term Debt | $250M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $254M |
| Other Non-Current Liabilities | $123M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $627M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $73M |
| Additional Paid-In Capital | $304M |
| Retained Earnings | $1.5B |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | $16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $170.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $340M |
| Net Debt | $150M |