| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.5B | — | $2.4B | — | 4.1% |
| Op. Income | $413M | — | $340M | — | 21.3% |
| Gross Margin | 43.7% | — | 40.1% | — | 3.6pp |
| Net Margin | 9.7% | — | 8.1% | — | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.85 | — | $0.70 | — | 21.4% |
| Free Cash Flow | $266M | — | $238M | — | 11.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $354M |
| General & Administrative | $355M |
| SG&A Expenses | $708M |
| Other Expenses | -$20M |
| Operating Expenses | $688M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $413M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $36M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $392M |
| Income Tax Expense | $149M |
| Net Income from Continuing Ops | $244M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $244M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $244M |
| D&A | $85M |
| EBIT | $428M |
| EBITDA | $513M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.4B |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $354M |
| General & Administrative | $355M |
| SG&A Expenses | $708M |
| Other Expenses | -$20M |
| Operating Expenses | $688M |
| Cost & Expenses | $2.1B |
| OPERATING INCOME | $413M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $36M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $392M |
| Income Tax Expense | $149M |
| Net Income from Continuing Ops | $244M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $244M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $244M |
| D&A | $85M |
| EBIT | $428M |
| EBITDA | $513M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $244M |
| Depreciation & Amortization | $85M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $23M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $30M |
| OPERATING CASH FLOW | $401M |
| Capital Expenditure | -$135M |
| Acquisitions (Net) | $543.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $31M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$104M |
| Net Debt Issuance | -$41M |
| Common Stock Repurchased | -$389.0K |
| Common Dividends Paid | -$32M |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$58M |
| FREE CASH FLOW | $266M |
| Net Change in Cash | $249M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $447M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $222M |
| Inventory | $217M |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $928M |
| PP&E (Net) | $456M |
| Goodwill | $838M |
| Intangible Assets | $795M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $89M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $178M |
| Short-Term Debt | $219M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $107M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $567M |
| Long-Term Debt | $597M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $201M |
| Other Non-Current Liabilities | $151M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $950M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $73M |
| Additional Paid-In Capital | $276M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$33M |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $189.0K |
| TOTAL EQUITY | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $816M |
| Net Debt | $369M |