| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86M | $79M | $59M | 9.6% | 46.3% |
| Op. Income | $41M | $31M | $28M | 32.7% | 42.8% |
| Gross Margin | 85.4% | 86.0% | 97.5% | -0.7pp | -12.2pp |
| Net Margin | 38.0% | 30.9% | 38.5% | 7.0pp | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $2.16 | $1.63 | $1.52 | 32.5% | 42.1% |
| Free Cash Flow | $26M | $39M | $16M | -33.1% | 61.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $974.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $68M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $974.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $68M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $41M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $41M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $633.0K |
| Deferred Income Tax | -$210.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $495.0K |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | -$31M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | $78M |
| Common Stock Repurchased | -$24M |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | -$122M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$77M |
| FREE CASH FLOW | $26M |
| Net Change in Cash | -$72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $231M |
| Short-Term Investments | $1.4B |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $149M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $3.9B |
| Tax Assets | $47M |
| Other Non-Current Assets | $266M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.5B |
| TOTAL ASSETS | $6.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $272M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.3B |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $124M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $224M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.5B |
| Common Stock | $48M |
| Additional Paid-In Capital | $177M |
| Retained Earnings | $744M |
| Treasury Stock | -$202M |
| Accum. Other Comp. Income | -$130M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $636M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $636M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.1B |
| Total Debt | $372M |
| Net Debt | $140M |