| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $2M | 1.9% | -11.1% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$6M | -34.2% | 47.8% |
| Gross Margin | 22.4% | 26.6% | 8.1% | -4.2pp | 14.3pp |
| Net Margin | -205.9% | -100.7% | -312.0% | -105.2pp | 106.2pp |
| EPS (Diluted) | $-108.48 | $-16.64 | $-33411.36 | -551.9% | 99.7% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$3M | -$2M | 55.4% | 9.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $420.5K |
| R&D Expenses | $405.3K |
| Selling & Marketing | -$16.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$161.4K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $732.8K |
| Other Income/Expenses | -$877.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $2 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$716 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $446.3K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$108 |
| EPS Diluted | -$108 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $446.3K |
| Stock-Based Compensation | $156.9K |
| Deferred Income Tax | $237.9K |
| Other Non-Cash Items | -$307.8K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$190.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$190.5K |
| Net Debt Issuance | -$540.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $532.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $898.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | -$1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $806.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $147.1K |
| Tax Assets | -$8M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2.0K |
| Other Current Liabilities | $156.4K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $385.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $86M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$91M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $1M |