| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | -$756.4K | 59.0% | 356.2% |
| Op. Income | -$3M | -$5M | -$8M | 33.1% | 54.3% |
| Gross Margin | 8.5% | 35.2% | 347.9% | -26.7pp | -339.4pp |
| Net Margin | -257.0% | -465.0% | 1308.3% | 208.0pp | -1565.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1582.88 | $-1881.44 | $-3395.52 | 15.9% | 53.4% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | -$8M | -63.3% | 57.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $165.2K |
| R&D Expenses | $27.7K |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | -$426.8K |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$277.2K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $526.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$767 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $222.7K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1.6K |
| EPS Diluted | -$1.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $222.7K |
| Stock-Based Compensation | $153.7K |
| Deferred Income Tax | $434.3K |
| Other Non-Cash Items | $296.6K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$665.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$665.7K |
| Net Debt Issuance | -$767.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $886.4K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $658.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $168.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $55M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$63M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |