| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $3M | — | -32.0% | — |
| Op. Income | -$2M | -$3M | — | 17.3% | — |
| Gross Margin | 26.6% | 12.9% | — | 13.7pp | — |
| Net Margin | -100.7% | -86.1% | — | -14.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-16.64 | $-6078.72 | — | 99.7% | — |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | — | -108.2% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $490.4K |
| R&D Expenses | $87.7K |
| Selling & Marketing | $733.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $405.4K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33.7K |
| Other Income/Expenses | $371.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $439.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$337 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $453.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$17 |
| EPS Diluted | -$17 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $453.5K |
| Stock-Based Compensation | $202.1K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $304.1K |
| Change in Working Capital | -$806.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$726.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$726.1K |
| Net Debt Issuance | -$255.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $366.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $846.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $136.7K |
| Tax Assets | -$136.7K |
| Other Non-Current Assets | $136.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $531.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $396.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $85M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $891.0K |