| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $338.2K | — | $414.4K | — | -18.4% |
| Op. Income | $8.1K | — | $7.7K | — | 4.4% |
| Gross Margin | 10.1% | — | 6.6% | — | 3.4pp |
| Net Margin | 38.3% | — | -15.0% | — | 53.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $-0.00 | — | 215.4% |
| Free Cash Flow | -$4.7K | — | $125.0K | — | -103.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $338.2K |
| Cost of Revenue | $304.2K |
| GROSS PROFIT | $34.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $642 |
| Operating Expenses | $26.0K |
| Cost & Expenses | $330.2K |
| OPERATING INCOME | $8.1K |
| Interest Income | $58.9K |
| Interest Expense | $133.4K |
| Other Income/Expenses | $75.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $83.2K |
| Income Tax Expense | -$46.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $153.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $129.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $153.4K |
| D&A | $36.2K |
| EBIT | $216.6K |
| EBITDA | $252.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $338.2K |
| Cost of Revenue | $304.2K |
| GROSS PROFIT | $34.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $642 |
| Operating Expenses | $26.0K |
| Cost & Expenses | $330.2K |
| OPERATING INCOME | $8.1K |
| Interest Income | $58.9K |
| Interest Expense | $133.4K |
| Other Income/Expenses | $75.1K |
| INCOME BEFORE TAX | $83.2K |
| Income Tax Expense | -$46.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $153.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $129.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $153.4K |
| D&A | $36.2K |
| EBIT | $216.6K |
| EBITDA | $252.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $129.7K |
| Depreciation & Amortization | $36.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$141.4K |
| Change in Working Capital | -$26.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2.4K |
| Capital Expenditure | -$2.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$45 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2.4K |
| Net Debt Issuance | -$265.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$264.2K |
| FREE CASH FLOW | -$4.7K |
| Net Change in Cash | -$269.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $109.7K |
| Inventory | $6.8K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $128.5K |
| PP&E (Net) | $566.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $45 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $120.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $687.1K |
| TOTAL ASSETS | $815.6K |
| Account Payables | $85.5K |
| Short-Term Debt | $22.1K |
| Deferred Revenue | $25.5K |
| Other Current Liabilities | $8.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $135.5K |
| Long-Term Debt | $391.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $391.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $526.6K |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $289.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $289.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $289.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $815.6K |
| Total Debt | $413.2K |
| Net Debt | $401.2K |