| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | — | $1.7B | — | -5.3% |
| Op. Income | $103M | — | $97M | — | 6.4% |
| Gross Margin | 32.7% | — | 30.6% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 4.1% | — | -15.7% | — | 19.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.94 | — | $-3.76 | — | 125.0% |
| Free Cash Flow | $205M | — | $93M | — | 121.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $527M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $401M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $401M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $649.0K |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $104M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $156M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $527M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $401M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $401M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | $103M |
| Interest Income | $649.0K |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $104M |
| Income Tax Expense | $36M |
| Net Income from Continuing Ops | $68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $127M |
| EBITDA | $156M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $66M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $26M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $83M |
| OPERATING CASH FLOW | $222M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | -$103M |
| Common Stock Repurchased | -$38M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $414.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$142M |
| FREE CASH FLOW | $205M |
| Net Change in Cash | $59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $86M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $207M |
| Inventory | $285M |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $621M |
| PP&E (Net) | $165M |
| Goodwill | $208M |
| Intangible Assets | $103M |
| Long-Term Investments | -$54M |
| Tax Assets | $54M |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $529M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $109M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | -$2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $194M |
| Long-Term Debt | $405M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $409M |
| TOTAL LIABILITIES | $604M |
| Common Stock | $679.0K |
| Additional Paid-In Capital | $531M |
| Retained Earnings | $12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $545M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $547M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $408M |
| Net Debt | $322M |