| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | — | $1.6B | — | 3.1% |
| Op. Income | $134M | — | $96M | — | 39.9% |
| Gross Margin | 32.0% | — | 33.0% | — | -1.0pp |
| Net Margin | 1.9% | — | 4.0% | — | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.45 | — | $0.95 | — | -52.6% |
| Free Cash Flow | -$22M | — | $48M | — | -145.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $534M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $435M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $435M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$46M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $130M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $534M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $435M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $435M |
| Cost & Expenses | $1.6B |
| OPERATING INCOME | $134M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$46M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $99M |
| EBITDA | $130M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $17M |
| Other Non-Cash Items | -$484.0K |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$60M |
| Acquisitions (Net) | -$34M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$92M |
| Net Debt Issuance | $41M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $46M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $247M |
| Inventory | $378M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $686M |
| PP&E (Net) | $202M |
| Goodwill | $599M |
| Intangible Assets | $100M |
| Long-Term Investments | -$39M |
| Tax Assets | $39M |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $961M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $136M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | -$5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $215M |
| Long-Term Debt | $607M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $45M |
| Other Non-Current Liabilities | $750.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $653M |
| TOTAL LIABILITIES | $868M |
| Common Stock | $715.0K |
| Additional Paid-In Capital | $554M |
| Retained Earnings | $217M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | -$750.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $777M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $779M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $611M |
| Net Debt | $589M |