| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | — | $14M | — | 49.4% |
| Op. Income | -$109M | — | -$152M | — | 28.2% |
| Gross Margin | 54.8% | — | 65.5% | — | -10.7pp |
| Net Margin | -469.3% | — | -1458.4% | — | 989.2pp |
| EPS (Diluted) | $-14.93 | — | $-113.06 | — | 86.8% |
| Free Cash Flow | -$116M | — | -$91M | — | -27.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | -$39M |
| Operating Expenses | $121M |
| Cost & Expenses | $130M |
| OPERATING INCOME | -$109M |
| Interest Income | $332.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$100M |
| Income Tax Expense | $20.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$100M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$100M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$100M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$97M |
| EBITDA | -$88M |
| EPS | -$15 |
| EPS Diluted | -$15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$100M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $40M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$53M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$110M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $300.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $98M |
| NET CASH FROM FINANCING | $99M |
| FREE CASH FLOW | -$116M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $2.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $59M |
| PP&E (Net) | $91M |
| Goodwill | $123M |
| Intangible Assets | $123M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $355M |
| TOTAL ASSETS | $414M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $26M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $10.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $259M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $288M |
| TOTAL LIABILITIES | $315M |
| Common Stock | $12.0K |
| Additional Paid-In Capital | $763M |
| Retained Earnings | -$664M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $99M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $99M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $414M |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | -$6M |