| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $590M | $840M | $646M | -29.7% | -8.6% |
| Op. Income | -$3M | $101M | $11M | -103.1% | -127.9% |
| Gross Margin | 40.0% | 47.2% | 43.4% | -7.2pp | -3.4pp |
| Net Margin | 1.0% | 7.0% | -0.7% | -6.0pp | 1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.33 | $-0.02 | -90.7% | 227.8% |
| Free Cash Flow | -$80M | $86M | $26M | -192.1% | -410.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $590M |
| Cost of Revenue | $354M |
| GROSS PROFIT | $236M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $127M |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $191M |
| Other Expenses | $49M |
| Operating Expenses | $240M |
| Cost & Expenses | $594M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $24M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | -$31M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $34M |
| EBIT | -$36M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $80M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$125M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$39M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | -$562.7K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $51M |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | -$36M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$47M |
| Other Financing Activities | $78M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$80M |
| Net Change in Cash | -$63M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $716M |
| Short-Term Investments | $840.0K |
| Net Receivables | $424M |
| Inventory | $512M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $1.7B |
| Goodwill | $168M |
| Intangible Assets | $213M |
| Long-Term Investments | $180M |
| Tax Assets | $40M |
| Other Non-Current Assets | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.0B |
| Account Payables | $314M |
| Short-Term Debt | $193M |
| Deferred Revenue | $785.0K |
| Other Current Liabilities | $64M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $743M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $129M |
| Other Non-Current Liabilities | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $633M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.6B |
| Minority Interest | $112M |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.0B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $878M |