| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $88M | $91M | — | -3.1% | — |
| Op. Income | $35M | $39M | — | -8.8% | — |
| Gross Margin | 81.0% | 81.4% | — | -0.4pp | — |
| Net Margin | 19.1% | 26.5% | — | -7.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.87 | $1.22 | — | -28.7% | — |
| Free Cash Flow | -$6M | $50M | — | -111.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $71M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $399.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$58M |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$128.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$68M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$67M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $523.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $125M |
| PP&E (Net) | $88M |
| Goodwill | $349M |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $35M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $522M |
| TOTAL ASSETS | $647M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $725M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $752M |
| TOTAL LIABILITIES | $823M |
| Common Stock | $203.0K |
| Additional Paid-In Capital | $41M |
| Retained Earnings | -$173M |
| Treasury Stock | -$31M |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$176M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $647M |
| Total Debt | $749M |
| Net Debt | $661M |