| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $93M | $93M | $88M | -0.4% | 5.8% |
| Op. Income | $19M | $17M | $17M | 7.7% | 8.7% |
| Gross Margin | 59.5% | 59.0% | 62.6% | 0.5pp | -3.1pp |
| Net Margin | 16.3% | 15.0% | 16.0% | 1.3pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.66 | $0.61 | $0.62 | 8.2% | 6.5% |
| Free Cash Flow | $19M | $22M | $16M | -15.2% | 19.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $684.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $84M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $684.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $84M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $389.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$338.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$120M |
| Sales/Maturities of Investments | $44M |
| Other Investing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$90M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $10.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $154M |
| NET CASH FROM FINANCING | $150M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $82M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $443M |
| Short-Term Investments | $404M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $847M |
| PP&E (Net) | $129M |
| Goodwill | $44M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $4.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $227M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.3B |
| TOTAL ASSETS | $6.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.4B |
| Long-Term Debt | $105M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $210M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.6B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $220M |
| Retained Earnings | $381M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$44M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $611M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $611M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.2B |
| Total Debt | $146M |
| Net Debt | -$298M |