| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $89M | $86M | $79M | 3.5% | 12.1% |
| Op. Income | $16M | $15M | $17M | 3.7% | -6.7% |
| Gross Margin | 57.7% | 60.3% | 65.2% | -2.7pp | -7.6pp |
| Net Margin | 14.6% | 14.7% | 17.5% | -0.1pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.56 | $0.55 | $0.61 | 1.8% | -8.2% |
| Free Cash Flow | $4M | $10M | $8M | -58.7% | -47.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $553.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $89M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $553.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $35M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $81M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $482.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $601.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$24M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | -$58M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$442.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $73M |
| NET CASH FROM FINANCING | $68M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $331M |
| Short-Term Investments | $360M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $691M |
| PP&E (Net) | $114M |
| Goodwill | $44M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $4.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $236M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.2B |
| TOTAL ASSETS | $5.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.1B |
| Long-Term Debt | $105M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $189M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.3B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $219M |
| Retained Earnings | $362M |
| Treasury Stock | -$4M |
| Accum. Other Comp. Income | -$47M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $587M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $587M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.9B |
| Total Debt | $142M |
| Net Debt | -$189M |