| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66M | — | $64M | — | 3.5% |
| Op. Income | $11M | — | $7M | — | 67.1% |
| Gross Margin | 65.2% | — | 61.7% | — | 3.5pp |
| Net Margin | 12.9% | — | 8.2% | — | 4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.97 | — | $0.61 | — | 59.0% |
| Free Cash Flow | $13M | — | $8M | — | 65.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $620.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $620.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $56M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $122.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$526.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$306M |
| Sales/Maturities of Investments | $197M |
| Other Investing Activities | -$45M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$155M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $143M |
| NET CASH FROM FINANCING | $132M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $49M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $961.0K |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $957M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $958M |
| Long-Term Debt | $121M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $134M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $69M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $69M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $69M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $122M |
| Net Debt | $93M |