| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $64M | — | $63M | — | 1.0% |
| Op. Income | $7M | — | $12M | — | -47.6% |
| Gross Margin | 61.7% | — | 61.2% | — | 0.5pp |
| Net Margin | 8.2% | — | 14.5% | — | -6.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.61 | — | $1.05 | — | -41.9% |
| Free Cash Flow | $8M | — | $8M | — | 2.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $64M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $792.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $57M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $64M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $792.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $57M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $147.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$166M |
| Sales/Maturities of Investments | $82M |
| Other Investing Activities | -$77M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$167M |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | -$659.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $155M |
| NET CASH FROM FINANCING | $158M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $55M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $737.0K |
| Long-Term Investments | $903M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $961M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $719.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $815M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $826M |
| Long-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $128M |
| TOTAL LIABILITIES | $954M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | $66M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $62M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $62M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $129M |
| Net Debt | $91M |