| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $24M | $11M | -13.2% | 97.2% |
| Op. Income | $16M | -$56M | -$18M | 127.8% | 187.1% |
| Gross Margin | -13.2% | -19.4% | -61.5% | 6.3pp | 48.4pp |
| Net Margin | -32.0% | -114.4% | -79.5% | 82.4pp | 47.5pp |
| EPS (Diluted) | $-45.63 | $-188.49 | $-57.51 | 75.8% | 20.7% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | -$3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | -$31M |
| Operating Expenses | -$18M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$33M |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$46 |
| EPS Diluted | -$46 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $574.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $68M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $124M |
| PP&E (Net) | $563M |
| Goodwill | $84M |
| Intangible Assets | $50M |
| Long-Term Investments | $62M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $763M |
| TOTAL ASSETS | $887M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $195M |
| Long-Term Debt | $332M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $387M |
| TOTAL LIABILITIES | $582M |
| Common Stock | $15.3K |
| Additional Paid-In Capital | $296M |
| Retained Earnings | -$564M |
| Treasury Stock | -$1.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$274M |
| Minority Interest | $579M |
| TOTAL EQUITY | $305M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $887M |
| Total Debt | $476M |
| Net Debt | $440M |