| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $69M | — | $71M | — | -2.8% |
| Op. Income | -$77M | — | -$67M | — | -14.6% |
| Gross Margin | -32.3% | — | -11.7% | — | -20.6pp |
| Net Margin | -103.7% | — | -55.9% | — | -47.8pp |
| EPS (Diluted) | $-491.34 | — | $-823.43 | — | 40.3% |
| Free Cash Flow | -$88M | — | -$164M | — | 46.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $91M |
| GROSS PROFIT | -$22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $146M |
| OPERATING INCOME | -$77M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$46M |
| INCOME BEFORE TAX | -$123M |
| Income Tax Expense | -$10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$72M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$77M |
| EBITDA | -$59M |
| EPS | -$491 |
| EPS Diluted | -$491 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$72M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | -$864.9K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $30M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$56M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $39M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | $53M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $56M |
| FREE CASH FLOW | -$88M |
| Net Change in Cash | $63.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $12M |
| Other Current Assets | $56M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $111M |
| PP&E (Net) | $504M |
| Goodwill | $84M |
| Intangible Assets | $111M |
| Long-Term Investments | $64M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $766M |
| TOTAL ASSETS | $877M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $75M |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $37M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $164M |
| Long-Term Debt | $364M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $419M |
| TOTAL LIABILITIES | $583M |
| Common Stock | $15.3K |
| Additional Paid-In Capital | $282M |
| Retained Earnings | -$550M |
| Treasury Stock | -$1.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$272M |
| Minority Interest | $567M |
| TOTAL EQUITY | $295M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $877M |
| Total Debt | $473M |
| Net Debt | $450M |