| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | — | 2.0% | — |
| Op. Income | -$1M | -$2M | — | 40.7% | — |
| Gross Margin | 55.5% | 55.0% | — | 0.5pp | — |
| Net Margin | -24.8% | -38.8% | — | 14.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $-0.20 | — | 35.0% | — |
| Free Cash Flow | -$11.3K | -$506.3K | — | 97.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $209.4K |
| Selling & Marketing | $220.4K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $4.2K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $7.3K |
| Interest Expense | $168.6K |
| Other Income/Expenses | -$185.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $38.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $117.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $132.4K |
| Deferred Income Tax | $88.8K |
| Other Non-Cash Items | -$312.0K |
| Change in Working Capital | $258.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $78.4K |
| Capital Expenditure | -$89.8K |
| Acquisitions (Net) | -$175.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$264.8K |
| Net Debt Issuance | -$200.6K |
| Common Stock Repurchased | -$119.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$78.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$549.0K |
| FREE CASH FLOW | -$11.3K |
| Net Change in Cash | -$748.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $452.8K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $182.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $548.7K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $83.5K |
| Other Current Liabilities | $945.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $27.8K |
| Deferred Tax Liabilities | $244.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $10.7K |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | -$12M |
| Treasury Stock | -$668.2K |
| Accum. Other Comp. Income | -$388.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | $3M |