| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $10M | — | 4.5% |
| Op. Income | -$127.5K | — | $22.0K | — | -679.1% |
| Gross Margin | 59.2% | — | 57.5% | — | 1.7pp |
| Net Margin | -1.7% | — | 1.2% | — | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | — | $0.01 | — | -251.4% |
| Free Cash Flow | $642.5K | — | $559.4K | — | 14.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $386.1K |
| Selling & Marketing | $249.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $30.2K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$127.5K |
| Interest Income | $23.9K |
| Interest Expense | $160.1K |
| Other Income/Expenses | $94.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$33.5K |
| Income Tax Expense | $144.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$178.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$178.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$178.0K |
| D&A | $948.5K |
| EBIT | $126.6K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$178.0K |
| Depreciation & Amortization | $948.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $107.0K |
| Other Non-Cash Items | $99.3K |
| Change in Working Capital | $194.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $929.0K |
| Capital Expenditure | -$286.5K |
| Acquisitions (Net) | -$275.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$144.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$706.3K |
| Net Debt Issuance | $915.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$882.7K |
| NET CASH FROM FINANCING | $33.0K |
| FREE CASH FLOW | $642.5K |
| Net Change in Cash | $229.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $497.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $41.8K |
| Other Current Assets | $220.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $505.3K |
| Goodwill | $344.0K |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $253.5K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $200.5K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $56.7K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $54.7K |
| Deferred Tax Liabilities | $519.0K |
| Other Non-Current Liabilities | -$480.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $5.1K |
| Additional Paid-In Capital | $251.6K |
| Retained Earnings | $49.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$187.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $118.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $118.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $3M |