| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $10M | — | -0.7% |
| Op. Income | $22.0K | — | $597.1K | — | -96.3% |
| Gross Margin | 57.5% | — | 55.3% | — | 2.2pp |
| Net Margin | 1.2% | — | 4.7% | — | -3.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $0.04 | — | -75.0% |
| Free Cash Flow | $559.4K | — | $200.9K | — | 178.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $396.4K |
| Selling & Marketing | $266.4K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $15.1K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $22.0K |
| Interest Income | $23.4K |
| Interest Expense | $97.0K |
| Other Income/Expenses | -$31.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $117.0K |
| Income Tax Expense | -$4 |
| Net Income from Continuing Ops | $117.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117.0K |
| D&A | $678.7K |
| EBIT | $214.0K |
| EBITDA | $892.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $396.4K |
| Selling & Marketing | $266.4K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $15.1K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $22.0K |
| Interest Income | $23.4K |
| Interest Expense | $97.0K |
| Other Income/Expenses | -$31.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $117.0K |
| Income Tax Expense | -$4 |
| Net Income from Continuing Ops | $117.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $117.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $117.0K |
| D&A | $678.7K |
| EBIT | $214.0K |
| EBITDA | $892.8K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $117.0K |
| Depreciation & Amortization | $678.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$63.5K |
| Other Non-Cash Items | $26.8K |
| Change in Working Capital | -$121.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $712.4K |
| Capital Expenditure | -$153.1K |
| Acquisitions (Net) | -$319.2K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $115.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$356.5K |
| Net Debt Issuance | -$327.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$327.8K |
| FREE CASH FLOW | $559.4K |
| Net Change in Cash | -$140.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $268.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $123.6K |
| Other Current Assets | $445.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $481.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $200.0K |
| Other Non-Current Assets | $50.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $245.6K |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $55.9K |
| Other Current Liabilities | $427.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $329.8K |
| Deferred Revenue NC | $64.7K |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $511.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $905.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $590 |
| Additional Paid-In Capital | $251.6K |
| Retained Earnings | $227.1K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$77.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $406.1K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $406.1K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $1M |