| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277M | $384M | $222M | -27.9% | 25.0% |
| Op. Income | -$47M | -$55M | -$26M | 15.3% | -80.5% |
| Gross Margin | -6.2% | -2.7% | -0.7% | -3.6pp | -5.6pp |
| Net Margin | -16.0% | -10.1% | -4.4% | -5.9pp | -11.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.10 | $-0.02 | -15.4% | -341.2% |
| Free Cash Flow | -$60M | -$242M | $152M | 75.0% | -139.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $294M |
| GROSS PROFIT | -$17M |
| R&D Expenses | $360.3K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $324M |
| OPERATING INCOME | -$47M |
| Interest Income | $966.0K |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$48M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44M |
| D&A | $22M |
| EBIT | -$39M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | -$48M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $128.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$534.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$145.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$494.0K |
| FREE CASH FLOW | -$60M |
| Net Change in Cash | -$66M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $565M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $218M |
| Inventory | $590M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $2.8B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $41M |
| Long-Term Investments | $156M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.1B |
| TOTAL ASSETS | $5.5B |
| Account Payables | $174M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $118M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $292M |
| Long-Term Debt | $729M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $939M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.0B |
| Common Stock | $1.4B |
| Additional Paid-In Capital | $173M |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $59M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.6B |
| Minority Interest | $163.0K |
| TOTAL EQUITY | $3.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.5B |
| Total Debt | $736M |
| Net Debt | $171M |