| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $502M | $383M | $291M | 31.2% | 72.6% |
| Op. Income | $69M | -$43M | $5M | 261.7% | 1263.8% |
| Gross Margin | 35.5% | 17.8% | 12.5% | 17.6pp | 22.9pp |
| Net Margin | 17.3% | -2.9% | 10.1% | 20.3pp | 7.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $-0.03 | $0.07 | 856.3% | 170.0% |
| Free Cash Flow | $138M | $32M | $104M | 334.6% | 32.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $502M |
| Cost of Revenue | $324M |
| GROSS PROFIT | $178M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $433M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $44M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $87M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $87M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $87M |
| D&A | $63M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $125M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $502M |
| Cost of Revenue | $324M |
| GROSS PROFIT | $178M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $47M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $54M |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $433M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $20M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $44M |
| INCOME BEFORE TAX | $113M |
| Income Tax Expense | $26M |
| Net Income from Continuing Ops | $87M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $87M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $87M |
| D&A | $63M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $125M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $87M |
| Depreciation & Amortization | $56M |
| Stock-Based Compensation | $620.4K |
| Deferred Income Tax | $26M |
| Other Non-Cash Items | -$54M |
| Change in Working Capital | $41M |
| OPERATING CASH FLOW | $157M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $225M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $205M |
| Net Debt Issuance | -$427.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$574.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | $138M |
| Net Change in Cash | $368M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.2B |
| Short-Term Investments | $604M |
| Net Receivables | $109M |
| Inventory | $443M |
| Other Current Assets | $115M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $2.5B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $198M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $6.3B |
| Account Payables | $161M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $159M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $320M |
| Long-Term Debt | $812M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $797M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $2.1B |
| Additional Paid-In Capital | $159M |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $23M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.4B |
| Minority Interest | $4.4K |
| TOTAL EQUITY | $4.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.3B |
| Total Debt | $818M |
| Net Debt | -$385M |