| Metric | Q2 2018 | Q1 2018 | Q2 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $347M | — | $311M | — | 11.8% |
| Op. Income | $141M | — | $112M | — | 25.5% |
| Gross Margin | 92.9% | — | 93.1% | — | -0.2pp |
| Net Margin | 31.8% | — | 25.4% | — | 6.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.72 | — | $0.51 | — | 41.2% |
| Free Cash Flow | $136M | — | $60M | — | 125.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $347M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $119M |
| SG&A Expenses | $124M |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $207M |
| OPERATING INCOME | $141M |
| Interest Income | $226M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $141M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $111M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $110M |
| Net Income Deductions | -$3.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $141M |
| EBITDA | $150M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $347M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $323M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $119M |
| SG&A Expenses | $124M |
| Other Expenses | $58M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $207M |
| OPERATING INCOME | $141M |
| Interest Income | $226M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $141M |
| Income Tax Expense | $30M |
| Net Income from Continuing Ops | $111M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $110M |
| Net Income Deductions | -$3.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $141M |
| EBITDA | $150M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $111M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $144M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$450M |
| Sales/Maturities of Investments | $498M |
| Other Investing Activities | -$70M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | $152.0K |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$25M |
| Other Financing Activities | -$122M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$151M |
| FREE CASH FLOW | $136M |
| Net Change in Cash | -$37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $501M |
| Short-Term Investments | $8.4B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8.9B |
| PP&E (Net) | $332M |
| Goodwill | $139M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $13.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15.6B |
| TOTAL ASSETS | $24.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21.5B |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $256M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $265M |
| TOTAL LIABILITIES | $21.8B |
| Common Stock | $535M |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $408M |
| Treasury Stock | -$16M |
| Accum. Other Comp. Income | -$109M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.8B |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $2.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24.5B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $675M |