| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $45M | — | 9.5% | — |
| Op. Income | $7M | $6M | — | 8.8% | — |
| Net Margin | 8.4% | 9.9% | — | -1.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.15 | $0.16 | — | -6.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $0 |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $6.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$217.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $103M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$129M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $365.1K |
| Other Non-Current Assets | -$9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $145M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $71M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $71M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $559.9K |
| Other Non-Current Liabilities | -$559.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $74M |
| Common Stock | $4.8K |
| Additional Paid-In Capital | $71M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $71M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $71M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $145M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$27M |