| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $161M | $160M | $143M | 0.3% | 12.4% |
| Op. Income | $35M | $33M | $46M | 5.3% | -24.6% |
| Gross Margin | 65.8% | 67.5% | 81.7% | -1.8pp | -15.9pp |
| Net Margin | 16.3% | 16.1% | 25.7% | 0.2pp | -9.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.46 | $0.46 | $0.65 | 0.0% | -29.2% |
| Free Cash Flow | $36M | $43M | $43M | -16.9% | -16.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $161M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $106M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $126M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $126M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $161M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $106M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $126M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $126M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$957.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $192M |
| Other Investing Activities | $59M |
| NET CASH FROM INVESTING | $249M |
| Net Debt Issuance | -$30M |
| Common Stock Repurchased | -$396.0K |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | -$372M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$415M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | -$129M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $591M |
| Short-Term Investments | $1.9B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $132M |
| Goodwill | $318M |
| Intangible Assets | $34M |
| Long-Term Investments | $8.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $539M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.4B |
| TOTAL ASSETS | $11.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10.1B |
| Long-Term Debt | $295M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $191M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $497M |
| TOTAL LIABILITIES | $10.6B |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $248M |
| Treasury Stock | -$69M |
| Accum. Other Comp. Income | -$222M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11.9B |
| Total Debt | $453M |
| Net Debt | -$138M |