| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $143M | $135M | $112M | 5.9% | 27.8% |
| Op. Income | $46M | $46M | $36M | 1.4% | 29.8% |
| Gross Margin | 81.7% | 88.4% | 94.8% | -6.8pp | -13.2pp |
| Net Margin | 25.7% | 25.5% | 25.4% | 0.3pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $0.61 | $0.51 | 6.6% | 27.5% |
| Free Cash Flow | $43M | $47M | $42M | -8.3% | 2.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $111M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $117M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | $46M |
| Interest Income | $111M |
| Interest Expense | $25M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $46M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $604.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $45M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $119M |
| Other Investing Activities | -$70M |
| NET CASH FROM INVESTING | $44M |
| Net Debt Issuance | $262M |
| Common Stock Repurchased | -$534.0K |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | -$289M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$41M |
| FREE CASH FLOW | $43M |
| Net Change in Cash | $48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $276M |
| Short-Term Investments | $2.4B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.7B |
| PP&E (Net) | $139M |
| Goodwill | $318M |
| Intangible Assets | $44M |
| Long-Term Investments | $8.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $572M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.7B |
| TOTAL ASSETS | $12.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $827M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10.6B |
| Long-Term Debt | $321M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $184M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $518M |
| TOTAL LIABILITIES | $11.1B |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $192M |
| Treasury Stock | -$70M |
| Accum. Other Comp. Income | -$246M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12.3B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $885M |