| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $184M | — | $192M | — | -4.2% |
| Op. Income | $33M | — | $45M | — | -26.7% |
| Gross Margin | 83.0% | — | 77.9% | — | 5.1pp |
| Net Margin | 12.2% | — | 15.6% | — | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.66 | — | $0.87 | — | -24.1% |
| Free Cash Flow | $40M | — | $113M | — | -64.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $67M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $52M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $151M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $117M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $152M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $67M |
| SG&A Expenses | $67M |
| Other Expenses | $52M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $151M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $117M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $991.0K |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $634.0K |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$455M |
| Sales/Maturities of Investments | $277M |
| Other Investing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$204M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$24M |
| Other Financing Activities | $228M |
| NET CASH FROM FINANCING | $192M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $351M |
| Short-Term Investments | $1.0B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $71M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $39M |
| Other Non-Current Assets | $96M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $139M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| Long-Term Debt | $62M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $88.0K |
| Additional Paid-In Capital | $594M |
| Retained Earnings | -$240M |
| Treasury Stock | -$32M |
| Accum. Other Comp. Income | $14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $409M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $409M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $201M |
| Net Debt | -$150M |