| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $192M | — | $219M | — | -12.4% |
| Op. Income | $45M | — | $33M | — | 37.2% |
| Gross Margin | 77.9% | — | 63.0% | — | 14.9pp |
| Net Margin | 15.6% | — | 10.6% | — | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.87 | — | $0.81 | — | 7.4% |
| Free Cash Flow | $113M | — | $86M | — | 32.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $192M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $133M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $192M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $147M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $133M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $488.0K |
| Deferred Income Tax | $13M |
| Other Non-Cash Items | $60M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $116M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$374M |
| Sales/Maturities of Investments | $141M |
| Other Investing Activities | $250M |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | -$23M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$18M |
| Other Financing Activities | -$164M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$233M |
| FREE CASH FLOW | $113M |
| Net Change in Cash | -$104M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $315M |
| Short-Term Investments | $832M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $69M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $48M |
| Other Non-Current Assets | $108M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $128M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.9B |
| Long-Term Debt | $74M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $102M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.0B |
| Common Stock | $88.0K |
| Additional Paid-In Capital | $594M |
| Retained Earnings | -$238M |
| Treasury Stock | -$32M |
| Accum. Other Comp. Income | $13M |
| Other Equity | -$417.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $409M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $409M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $202M |
| Net Debt | -$113M |