| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $219M | — | $251M | — | -12.6% |
| Op. Income | $33M | — | -$399M | — | 108.2% |
| Gross Margin | 63.0% | — | -28.4% | — | 91.4pp |
| Net Margin | 10.6% | — | -129.0% | — | 139.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.81 | — | $-23.55 | — | 103.4% |
| Free Cash Flow | $86M | — | $47M | — | 84.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $219M |
| Cost of Revenue | $81M |
| GROSS PROFIT | $138M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $58M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $186M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $156M |
| Interest Expense | $39M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $219M |
| Cost of Revenue | $81M |
| GROSS PROFIT | $138M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $58M |
| SG&A Expenses | $58M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $186M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $156M |
| Interest Expense | $39M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $194.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $88M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$252M |
| Sales/Maturities of Investments | $219M |
| Other Investing Activities | $387M |
| NET CASH FROM INVESTING | $352M |
| Net Debt Issuance | -$39M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$16M |
| Other Financing Activities | -$258M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$228M |
| FREE CASH FLOW | $86M |
| Net Change in Cash | $212M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $419M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $419M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $2.9B |
| Tax Assets | $64M |
| Other Non-Current Assets | $116M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $139M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| Long-Term Debt | $98M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $129M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $81.0K |
| Additional Paid-In Capital | $562M |
| Retained Earnings | -$249M |
| Treasury Stock | -$32M |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | -$834.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $421M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $421M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $237M |
| Net Debt | -$182M |