| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277M | — | $244M | — | 13.7% |
| Op. Income | -$54M | — | $44M | — | -220.5% |
| Gross Margin | 29.4% | — | 52.8% | — | -23.4pp |
| Net Margin | -13.7% | — | 12.9% | — | -26.6pp |
| EPS (Diluted) | $-3.18 | — | $3.39 | — | -193.8% |
| Free Cash Flow | $71M | — | $21M | — | 236.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $195M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $66M |
| SG&A Expenses | $66M |
| Other Expenses | $69M |
| Operating Expenses | $135M |
| Cost & Expenses | $330M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $220M |
| Interest Expense | $97M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$54M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$54M |
| EBITDA | -$42M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $89.0K |
| Deferred Income Tax | -$24M |
| Other Non-Cash Items | $130M |
| Change in Working Capital | $929.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $81M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$356M |
| Sales/Maturities of Investments | $320M |
| Other Investing Activities | -$267M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$313M |
| Net Debt Issuance | $56M |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | -$29M |
| Other Financing Activities | $279M |
| NET CASH FROM FINANCING | $297M |
| FREE CASH FLOW | $71M |
| Net Change in Cash | $65M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $190M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $190M |
| PP&E (Net) | $82M |
| Goodwill | $229M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $3.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $118M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $266M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.8B |
| Long-Term Debt | $189M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $233M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.0B |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $393M |
| Retained Earnings | $86M |
| Treasury Stock | -$32M |
| Accum. Other Comp. Income | $10M |
| Other Equity | -$2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $455M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $455M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $455M |
| Net Debt | $265M |