| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | — | $10M | — | -65.2% |
| Op. Income | -$3M | — | -$891.0K | — | -290.0% |
| Gross Margin | 90.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | -65.9% | — | 92.7% | — | -158.6pp |
| EPS (Diluted) | $-792.00 | — | $1980.00 | — | -140.0% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | -$10M | — | 41.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $353.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $353.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$594 |
| EPS Diluted | -$792 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $353.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$540.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$18.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $358.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $352.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $350.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $130.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $480.0K |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $19.3K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$15M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $20M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $0 |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $1M |