| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | — | $27M | — | 63.9% |
| Op. Income | -$4M | — | $4M | — | -205.8% |
| Gross Margin | 9.0% | — | 21.2% | — | -12.2pp |
| Net Margin | 7.3% | — | 7.0% | — | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $-279.60 | — | $166.80 | — | -267.6% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$2M | — | 11.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $583.6K |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $745.4K |
| Cost & Expenses | $44M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | -$555.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $757.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$266.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $409.4K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $288 |
| EPS Diluted | -$280 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $409.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$893.6K |
| Capital Expenditure | -$19.7K |
| Acquisitions (Net) | $236 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $13.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $112.6K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $46M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $462.7K |
| Long-Term Investments | $9.6K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $630.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $51M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $736.6K |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $219.6K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $25M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $25M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $51M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | $9M |